Flag
polski
 
Menu
Koszyk

Sok z marchwi - dlaczego warto go pić? Przepis na domowy sok marchwiowy

Przejdź do wpisu

Marchew na szczęście nie jest zbyt wybredna jeśli chodzi o wymagania cieplne i potrafi rosnąć w bardzo szerokim zakresie temperatur. Jest więc warzywem, które uprawia się nie tylko w  Europie, ale również na terenach Azji, Ameryki Północnej i Południowej, a także północnej części Afryki. Za najbardziej optymalne warunki dla wzrostu marchwi uznaje się jednak temperaturę wynoszącą około 20 ℃, dlatego też jest ona jednym z najczęściej uprawianych warzyw w Polsce. Dzięki temu, że marchew jest łatwo dostępna właściwie w każdym sklepie, a niektórzy nawet sami dbają o nią we własnym ogródku, tuż obok naszych pomidorowych ulubieńców jest najczęściej goszczącym warzywem w polskich kuchniach. Marchewka smakuje dobrze w każdej postaci-  formie surowej, chrupiącej przekąski, gotowana jako dodatek do obiadu czy przerobiona na sok. Co jednak najważniejsze, marchewka to nie tylko bardzo smaczne, ale również wyjątkowo zdrowe warzywo, skrywające w sobie ogrom witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. W jakiej formie marchewki znajdziemy tych dobroczynnych substancji najwięcej? Bez wątpienia w formie surowej, czyli bez obróbki termicznej, w tym w świeżo wyciśniętym z niej soku.

 

Jakie zalety posiada sok marchwiowy?

Sok marchwiowy to prawdziwa bomba witaminowa. Ze względu na jego niesamowite walory zdrowotne można śmiało pić go każdego dnia. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy ograniczają dzienne spożycie kalorii – sok z marchewki ma wyjątkowo niską kaloryczność! Wysoka zawartość błonnika dodatkowo sprzyja utracie kilogramów – daje uczucie sytości, zmniejsza apetyt, a także reguluje perystaltykę jelit. Jeśli więc jesteś na diecie odchudzającej, włączenie do codziennego jadłospisu soku marchwiowego przyniesie Ci same korzyści.

Sokowirówka SK9S VERA ELDOM

Sokowirówka SK9S VERA ELDOM

Sok z marchwi właściwości

Sok marchewkowy jest przede wszystkim źródłem karotenoidów czyli przeciwutleniaczy, które to właśnie nadają marchewce charakterystyczne, pomarańczowe zabarwienie. Jednym z nich jest najbardziej kojarzony beta – karoten czyli prowitamina A, przekształcająca się w naszych organizmach w witaminę A, która między innymi wpływa pozytywnie na wzrok. Już spożycie 100 g marchwi jest w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na tą cenną witaminę, regulującą wiele kluczowych dla organizmu człowieka procesów.

Marchew zawiera również wiele cennych witamin między innymi witaminę C, E, K , B6 czy kwas foliowy.

Sok z marchwi to również źródło mnóstwa minerałów takich jak:

  • potas,
  • sód,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • fosfor,
  •  

 

Działanie soku z marchwi

Liczne badania naukowców wykazały, że regularne spożywanie marchwi zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, a to dzięki zawartej w niej substancji zwanej falkarinolem. Źródłem tej dobroczynnej substancji mogą być również inne warzywa, ale w marchwi znajdziemy jej zdecydowanie najwięcej.

Z uwagi na zawartość w marchwi pektyn, sok z marchwi jest również wykorzystywany w profilaktyce chorób układu krążenia. Pektyny bowiem pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a co za tym idzie – działają antymiażdżycowo. Sok z marchwi poprawi również kondycję naszej skóry. Szczególnie podczas trwających letnich upałów, sok z marchwi pomoże nawilżyć i nawodnić skórę, a dodatkowo doda jej pięknego, lekko brązowego koloru.

 

Jaki rodzaj marchwi wybrać na sok?

Na sok najlepiej sprawdzą się odmiany marchwi, które są soczyste i słodkie. Z jednego kilograma takich marchwi można wycisnąć nawet ponad pół litra soku. Do przygotowania soku szukaj więc marchwi, która oznaczona jest jako ,,przeznaczona na sok’’.

Pamiętaj, aby kupując marchew być świadomym źródła z którego pochodzi. Najlepiej wybierać marchew z naturalnych upraw, gdzie nie stosuje się oprysków ani nawozów sztucznych. Substancje chemiczne wykorzystywane przy produkcji marchwi powodują, że warzywo traci wiele swoich naturalnych właściwości, a spożywane w dużych ilościach może nawet doprowadzić do niebezpiecznego zatrucia pokarmowego.

Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ1200AC CZERWONA

Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ1200AC CZERWONA

Kto powinien unikać picia soku z marchwi?

Soku z marchwi powinny unikać osoby, które zmagają się z nietolerancją bądź też alergią na marchew.

Osoby chorujące na cukrzycę nie muszą całkowicie unikać picia marchewkowego soku, natomiast powinny spożywać go w ograniczonych ilościach. Dlaczego? Za słodkim smakiem soku z marchwi stoją aż cztery rodzaje naturalnego cukru, które zawiera to warzywo. Sacharoza, glukoza, fruktoza i ksyloza stanowią około 10 procent jej składu. Co jednak ciekawe, jednocześnie w soku z marchwi obecne są probiotyki, które wpływają na bakterie jelitowe powiązane z cukrzycą. Sumarycznie więc, spożywanie niewielkich ilości soku marchwiowego może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanego soku z marchwi, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi.

 

Domowy sok z marchwi – przepis

Sok z marchwi nie tylko smakuje najlepiej, ale również ma najwięcej właściwości odżywczych kiedy jest świeżo wyciśnięty. Na szczęście sok z marchewki możemy łatwo przygotować samodzielnie w domu.

Co nam się do tego przyda? Na pewno niezastąpiona będzie pomoc sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej , które w szybki sposób zamienią marchewkę w pyszny sok! Wypróbujcie nasz przepis na pyszny sok marchwiowy z jabłkiem i dodatkiem imbiru!

 

Sok z marchwi przepis

Składniki:

 

  • 1 kg marchwi
  • 0,5 kg jabłek
  • 2 cm korzenia imbiru

 

Przygotowanie:

  1. Jeśli jesteś pewny, że zakupiłeś marchewkę z ekologicznego źródła, nie musisz obierać jej ze skórki – to właśnie w niej znajdują się duże ilości witamin i cennych składników odżywczych. Marchewkę dokładnie umyj pod bieżącą wodą i w razie potrzeby przy użyciu szczoteczki oczyść z ewentualnych pozostałości ziemi. Następnie pokrój ją na mniejsze kawałki.
  2. Jabłka umyj, obierz ze skórki, wydrąż gniazda nasienne i pokrój na ćwiartki.
  3. Imbir obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
  4. Cząstki marchwi, jabłek i imbiru umieść w sokowirówce.
  5. Uzyskany sok wypij jak najszybciej, aby składniki odżywcze nie zdążyły się ulotnić.

 

Na zdrowie!