Flag
polski
 
Menu
Koszyk

Co zrobić z jabłek? 4 pomysły na przetwory

Przejdź do wpisu

Jabłka to niewątpliwie najbardziej popularne owoce spożywane w Polsce. Mimo, że sezon na nie trwa od wczesnego lata do późnej jesieni, na półkach w sklepie jabłka spotkamy niemal o każdej porze roku. Mogą być słodkie, kwaśne, twarde, soczyste –tak naprawdę niezliczona ilość i różnorodność odmian owoców jabłoni pozwoli każdemu wybrać swój ulubiony rodzaj jabłka, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Mimo, że każdy z nas dobrze wie jak wygląda i smakuje jabłko nie każdy może zdawać sobie sprawę jakie korzyści przyniesie nam sięganie po ten rodzaj świeżych owoców czy też przygotowane z nich domowe przetwory.

5 powodów, dlaczego warto robić przetwory z jabłek

  1. Szerokie zastosowanie

Przetwory z jabłek smakują wyśmienicie i nadają się do wielu potraw, ciast i deserów na słodko, jak również znajdą zastosowanie do przygotowania pysznych i pożywnych dań wytrawnych.

  1. Pewny skład i jakość

Przygotowując samodzielnie przetwory z jabłek możesz zadbać o składniki dobrej jakości, a dodatkowo masz pewność, że nie będą zawierały konserwantów, które często pojawiają się w gotowych produktach w sklepie.

  1. Witaminy i składniki mineralne

Jabłka są cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich witaminę C, E, K, witaminy z grupy B, a także witaminę A. Jabłka zawierają również takie składniki mineralne jak potas, fosfor, magnez, wapń czy żelazo.

  1. Błonnik pokarmowy

Jabłka to bardzo bogate źródło błonnika pokarmowego. Przetwory z jabłek pomogą w regulacji pracy przewodu pokarmowego i będą bardzo łagodne dla Twojego żołądka.

  1. Kalorie

Średniej wielkości jabłko dostarczy naszemu organizmowi około 80 kcal. Ta niewielka ilość sprawia, że po przetwory z jabłek, szczególnie te bez dodatku cukru, można śmiało sięgać jeśli jesteśmy na diecie i staramy się ograniczyć nasze dzienne spożycie kalorii.

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Jakie przetwory można zrobić z jabłek?

Musy, dżemy, konfitury, domowy kompot – to tylko przykłady przetworów jakie można zrobić wykorzystując jabłka. Wypróbuj nasze pomysły na domowe przetwory z tych wartościowych owoców, które zachwycą całą Twoją rodzinę!

Przetwory z jabłek na zimę przepisy

Konfitura z jabłek

Składniki:

3 kg jabłek

100 g cukru

pół szklanki soku z pomarańczy

sok z połowy cytryny

pół łyżeczki cynamonu

 

Przygotowanie:

Jabłka umyj, obierz ze skórki i wyjmij z nich gniazda nasienne. Następnie pokrój owoce w drobną kosteczkę. Jabłka umieść w dużym garnku, dodaj sok z pomarańczy, sok z cytryny, cynamon oraz stopniowo dodawaj cukier cały czas mieszając. Całość smaż na małym ogniu do momentu, aż jabłka staną się miękkie. Po około 30 minutach (w zależności od gatunku jabłek) konfiturę przełóż do wcześniej wyparzonych i osuszonych słoików, które następnie dokładnie zakręć i umieść w garnku z wodą. Wodę doprowadź do wrzenia i gotuj słoiki pod przykryciem, na małym ogniu przez 15-20 minut. Zapasteryzowane w ten sposób słoiki odwróć do góry dnem i odczekaj aż wystygną.

Kompot z jabłek

Składniki:

1 kg jabłek

1l wody

8 płaskich łyżek cukru brązowego

kilka listków mięty

pół łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)

 

Przygotowanie:

Jabłka umyj, obierz ze skórki i wyjmij z nich gniazda nasienne. Następnie pokrój owoce w drobną kosteczkę. Jabłka, wodę i cukier umieść w garnku i na średnim ogniu gotuj całość przez około 20 minut. Pod koniec gotowania możesz przyprawić kompot cynamonem. Napój udekoruj listkiem mięty, podawaj lekko przestudzony lub całkiem schłodzony w lodówce.

Dżem z jabłek z cynamonem

Składniki:

3 kg jabłek

200g cukru

1 płaska łyżeczka cynamonu

sok z połowy cytryny

5 goździków

 

Przygotowanie:

Jabłka umyj, obierz, wykrój gniazda nasienne i pokrój na ćwiartki. Następnie zasyp cukrem, przykryj i odstaw na cały dzień. Następnego dnia odcedź jabłka, a uzyskany w ten sposób sok zlej do rondelka. Do soku dodaj cynamon, goździki i sok z cytryny. Całość podgrzewaj na małym ogniu co jakiś czas mieszając. Kiedy odparuje około 1/3 objętości zawartości rondelka dodaj odcedzone jabłka i podgrzewaj całość przez około 20-25 minut. Wyjmij goździki, a następnie gotowy dżem przełóż do suchych, wyparzonych słoiczków i pasteryzuj przez około 10 minut.

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

 

Do przygotowania przetworów polecamy wykorzystanie szybkowaru. Na czym polega gotowanie w tym urządzeniu? Szybkowary, które często nazywane są także garnkami ciśnieniowymi, to szczelnie zamykane naczynia, w których potrawy gotują się za pomocą pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wzrasta temperatura wrzenia wody, a co za tym idzie, przetwory przygotowywane w szybkowarze będą gotowe w znacznie krótszym czasie niż w tradycyjnym garnku. Co jednak najważniejsze, naczynie to pozwoli zachować wszystkie cenne składniki odżywcze, minerały i witaminy gotowanych owoców.

Mus jabłkowy z szybkowaru

Składniki:

2 kg słodkich jabłek

cukier trzcinowy lub ksylitol (opcjonalnie, wedle uznania)

70 ml wody

sok wyciśnięty z połowy cytryny

½ łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)

kilka goździków (opcjonalnie)

 

Przygotowanie:

Jabłka umyj, obierz ze skórki, wyjmij z nich gniazda nasienne i pokrój w drobną kostkę. Owoce umieść w szybkowarze, skrop wyciśniętym sokiem cytrynowym, posyp cukrem i cynamonem jeśli lubisz, a następnie dolej wodę. Według preferencji możesz wrzucić również kilka goździków. Zamknij pokrywę urządzenia i gotuj około 10 minut, aż jabłka zmiękną i się rozpadną. Następnie wyjmij goździki i całość zmiksuj przy użyciu blendera na gładką masę. Jeśli mus jest niewystarczająco słodki, dodaj więcej cukru. Tak przygotowany mus jabłkowy przełóż do wyparzonych i osuszonych słoików, dokładnie zakręć, a następnie zapasteryzuj. Gotowe słoiki z musem jabłkowym wyciągnij z wody, obróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia.

Przetwory z jabłek – do czego się przydadzą?

Jeśli zastanawiasz się do czego mogą przydać się domowe przetwory z jabłek, już spieszymy z podpowiedzią! Dżem czy konfitura jabłkowa będzie smakować wyśmienicie choćby na zwykłej kanapce. Przetwory z jabłek można wykorzystać również jako nadzienie do naleśników czy też różnego rodzaju słodkich deserów, ciast czy drożdżowych rogalików. Z musu jabłkowego można również przygotować pyszny i pożywny obiad, podając go jako dodatek do ryżu lub makaronu. Jak sami widzicie, możliwości wykorzystania przetworów z jabłek jest niesamowicie dużo. Na pewno nie musicie się więc martwić, że zapasy słoiczków z tymi pełnymi wartości odżywczych owocami mogą się zmarnować.

Domowe przetwory i dżemy z jabłek – co zrobić, aby smakowały jak u babci?

Jabłka niezwykle dobrze smakują w towarzystwie cynamonu, kardamonu, goździków czy pomarańczy. Tego typu dodatek do Twoich jabłkowych przetworów sprawi, że będą one niezwykle aromatyczne, rozgrzewające i będą smakować jak u babci!